SIKKIM STATE HUMAN RIGHTS COMMISSION GANGTOK


HON’BLE MR. JUSTICE VIJAI KUMAR BIST
CHAIRPERSON
SIKKIM STATE HUMAN RIGHTS COMMISSION, GANGTOK.


Hon’ble Mr. Justice Vijai Kumar Bist: Born on 17th September, 1957 at Lansdown, District Pauri Garhwal, Uttarakhand. Early Education from Intermediate College Kanskhet, Pauri Garhwal. Completed Law Degree from Allahabad University. Enrolled as an Advocate with the Bar Council of Uttar Pradesh in 1984 and started practicing in various segments of litigations and till first week of November 2000 at Allahabad High Court.

After creation of Uttarkhand High Court his lordship shifted to Nainital and practiced at Uttarakhand High Court. On 1st July 2004 his Lordship was designated as Senior Advocate. On November 1, 2008 was elevated as Judge of the Uttarakhand High Court. His Lordship was administered the oath of the office of the Hon’ble Chief Justice, High Court of Sikkim in the forenoon of 30/10/2018 and retired on 16/09/2019. His Lordship has joined as Chairperson, Sikkim State Human Rights Commission on 05/11/2019.